Απόδραση με Μενίκου

Φινάλε θρίλερ και φοβερή ανατροπή προκάλεσε ο Αστέρας το Σάββατο το απόγευμα, καθώς απέδρασε από τη Μανολάδα με μια νίκη, αν και έπαιζε για εβδομήντα λεπτά με δέκα παίκτες.

Κόντρα σε μια πολύ δυνατή Προοδευτική, οι Πρωταθλητές έδειξαν ψυχικά αποθέματα και μπόρεσαν να ισοφαρίσουν αρχικά με τον Μπουρούκη στο 85΄και να κάνουν την ολική ανατροπή στο 90΄με μια κεφαλιά-ποίημα του Ντένις Μενίκου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Προοδευτική. Παρά το γεγονός ότι ο Αστέρας έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ με σουτ του Μενίκου στο δοκάρι, οι κυανέρυθροι άνοιξαν το σκορ στο 20΄.

Αρχικά είχαμε ένα σουτ από τον Μπισμπάρδη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Θανάση Αντωνόπουλου και ο διαιτητής Καραβίδας έδωσε το πέναλτι και την αποβολή στον Αντωνόπουλο, καθώς η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Το πέναλτι ανέλαβε ο Χρήστος Νικολετάκης και ψύχραιμα έκανε το 1-0. Ο Αστέρας είχε πλέον ένα βουνό να ανέβει, αλλά και φύλακα-άγγελο τον Φλίγκο, ο οποίος στο 50΄απογειώθηκε στο παραθυράκι του να εξουδετερώσει σουτ του Λαζανά.

Ο χρόνος κυλούσε αντίστροφα για τον Αστέρα, ο οποίος στο 85΄, είδε τον Σταθάτο να κάνει ατομική ενέργεια από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή να κόβει στον επερχόμενο Μπουρούκη ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1. Η ισοφάριση, άλλαξε την ψυχολογία, με τον Αστέρα να φτάνει στην ολική ανατροπή στο 90΄.

Φάουλ του Μπουρούκη από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μενίκου στάθηκε στον αέρα και βρήκε τη μπάλα με φάλτσο, στέλνοντάς την στην άλλη πλευρά της εστίας και στα δίχτυα. Στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων, ο Αστέρας κράτησε αυτή τη σπουδαία νίκη.