Έγινε το 2χ2 στην Τρίπολη… …

Έγινε το 2χ2 στην Τρίπολη…

Με μια σπουδαία νίκη στις αποσκευές του επιστρέφει ο Αστέρας από την Τρίπολη, έχοντας επικρατήσει με 2-0 του Παναρκαδικού. Οι Βυσσινί του Τίμου Καβακά, παίζοντας εξαιρετικά, αλλά και κάνοντας καλή διαχείριση, σημείωσαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασαν σε μια πανάξια νίκη, η οποία τους φέρνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων, ως οι μόνες ομάδες με απόλυτο των βαθμών έως τώρα.
Στο 27΄ο Παπαδόπουλος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χότζιτς δεν απομάκρυνε καλά την μπάλα, ο Μπαρμπαρούσης άδραξε την ευκαιρία και σκόραρε βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Αστέρα. Ο Παναρκαδικός, θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίδια στο 45′ αλλά ο Συρεγγέλας, από ασίστ του Ομπόσου, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από το σημείο του πέναλτι.
Ο Αστέρας σημείωσε και δεύτερο γκολ στην επανάληψη. Ο Χότζιτς, στην προσπάθειά του να ανακόψει τον Μπαρμπαρούση πήρε τη μπάλα με το χέρι. Ο Λόρενς Κέρι έστησε τη μπάλα στα έντεκα μέτρα και ευστόχησε, κάνοντας το 0-2.

Ο Τίμος Καβακάς δεν χρησιμοποίησε στο αρχικό σχήμα τους Μαρουκάκη και Ρόβα για προληπτικούς λόγους, με τον Μαρουκάκη να ακολουθεί τελικά την αποστολή αφού ένιωθε καλύτερα και να μπαίνει και στο τελευταίο εικοσάλεπτο στη θέση του Ντιέγκο Τόρες. Ως αλλαγή μπήκε και ο Βασίλης Ρόβας, παίζοντας δεκαπέντε λεπτά.

Παναρκαδικός: Χότζιτς, Άσεν (46′ Τσέκος), Μπούτας, Μπαξεβάνος (67′ Νάτσης), Νάνος, Κυριακόπουλος, Ομπόσου, Ν. Λυμπερόπουλος, Συρεγγέλας (69′ Τσιώλης), Κάδας, Δ. Λυμπερόπουλος (52′ Στρέμπας)

Αστέρας Αμαλιάδας: Καβουσάκης, Μπούζουρας, Παπαδόπουλος (46′ Μπουτσικάκης), Κασάπης, Αρβανίτης, Κουμπαρούλης (52′ Σταθάκης), Άλμπερτ (75′ Ρόβας), Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (67′ Μαρουκάκης).